Ford Mustang Çarpışma testinde çakıldı

Ford’un efsane süper spor modeli Mustang, güvenlikte tam anlamıyla çakıldı; Euro NCAP testlerinden sadece 2 yıldız alarak ayrıldı.

5.0 V8 motorlu GT Fastback modeliyle teste giren Mustang’in, deforme olabilen bariyere %40 örtüşme ile çarptırıldığı testte, sürücüyü koruma konusunda; bacaklar, gövde ve baş korumada tam yeterliliği temsil eden yeşil puanı alamadığı, ondan bir düşük seviye olan sarı puanda kaldığı görüldü.

Tam cephe duvara çarpışmada ise sürücü bedenini korumada sarı puan alırken, arka yolcu korumada en kötü puan olan kırmızıda kaldı.

Boyun zedelenmesine karşı sürücü ve yolcuları koruması gereken kafalıkların performansıysa tam bir felaket. Ön kafalıklar, marjinal yani sınırda anlamına gelen turuncu etiketi alabilirken, arka kafalıklar en kötü puanı yani kırmızıyı hak etti.

Önden çarpışma testlerinde, arka koltuğa oturtulacak çocukları Mustang’in yeteri kadar koruyamadığı anlaşılırken, yandan çarpışmada da arkadaki çocuğun kafatasını parçalayacak düzeyde kötü performans sergilediği açığa çıktı.

Tek başarılı performansı yaya koruma konusunda gösterebilen Mustang, güvenlik ekipmanlarında da sınıfta kaldı.

Tüm bu değerlendirmeler sonucunda Mustang, yetişkin korumada %72’lik performans göstererek son 2 yılda teste giren otomobiller arasında en kötü puanlardan birini aldı.

%32’lik çocuk güvenliği performansıyla Euro NCAP tarihinin en kötü puanını alan Mustang, ondan daha kötü puanıysa %16’yla güvenlik ekipmanı kategorisinde gördü.

Aldığı puanlarla sadece 2 yıldızı hak eden efsane model Mustang, güvenlik algısı konusunda büyük yara aldı.

Test sonuçları üzerine bir açıklama yapan Ford, Mayıs ayı öncesinde Mustang’da önemli güvenlik geliştirmeleri yapacağını ve tekrar test isteyeceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu