Elektrikli Karsan Jest resmi olarak tanıtıldı

Ülkemizin otomotiv sektöründeki gurur kaynaklarından birisi olan yerli hafif ve ağır ticari araç üreticisi Karsan, Jest adlı minibüs modelinin tamamen elektrikli versiyonunu tanıttı. Jest Electric adına sahip olan bu aracın altyapısındaki elektrik motoru ve batarya gibi önemli parçaların BMW tarafından sağlandığı da açıklandı.

Jest Electric’e güç veren BMW i3 motorunun 125 kW, yani 170 beygir gücünde olduğunu da öğreniyoruz. Tek ve çift bataryalı şekilde iki farklı versiyon hâlinde üretilecek olan aracın batarya kapasiteleri ise 33 kW-saat ve 66 kW-saat şeklinde olacak. Hatta BMW, geçtiğimiz aylarda BMW i3’ün bataryalarının kapasitelerini 44 kW-saat ve 88 kW-saat olacak şekilde yükseltmişti. Bu bataryalar da yine Jest Electric’te sunulacak.

33, 44, 66 ve 88 kW-saat’lik bataryaların menzil değerleri ise sırasıyla 80 km, 105 km, 165 km ve 210 km şeklinde. Son olarak aracın maksimum hız değerinin de 70 km/s olduğunu belirtelim. Tüm bu özelliklere sahip olan Karsan Jest Electric, Avrupa ve ABD’de satılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu