Porsche 911 Carrera S: 10 saniyede 0-200 km/s

Son yıllarda SUV modelleri ve 4 kapılı Panamera ile her ne kadar genetiğine aykırı işler yapsa da Porsche deyince akla ilk gelen hiç kuşkusuz performanstır. Alman efsanesi, performanstan vazgeçmediğini göstermek için yeni 911 (992) Carrera S’i yarattı.

Porsche yetkilileri, yeni Carrera S’in 0-100 km/s ivme süresini 3.5 saniye olarak açıkladı. Bu değer oldukça göz doldurucu olsa da yeni bir rekor değil. Ama Carrera S’in 0-200 km/s değeri çok daha dikkat çekici. Motorsport Magazine tarafından gerçekleştirilen testte, kalkış kontrolü (Launch Control) devreye alındığında aracın 0-100 km/s hızlanması için yalnızca 3 saniyeye ihtiyaç duyduğu ortaya çıktı.

Carrera S’in testte sergilediği ivmelenme performansı yeterince etkileyici ancak daha da etkileyici bir nokta var. Arka tekerleklerden tahrikli Carrera S, 200 km/s hıza çıkabilmek için sadece 7 saniyeye daha ihtiyaç duyuyor, yani 10 saniyede aracın hızı 200 km/s’e ulaşabiliyor. 4 tekerlekten çekişli Carrera 4S’in daha başarılı bir performans sergilemesini beklemekse yanlış olmaz.

Peki, Carrera S’in bile bu kadar hızlı olmasını sağlayan etken ne? Cevap aslında basit, yeni sekiz ileri PDK şanzımanla birlikte güncellenen ve turbo gecikmelerinden kurtulan motoru, selefine göre 23 beygir ekstra güç ve 30 Nm tork kazandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizi görüntüleyebilmek için reklam gösterimine izin vermelisiniz.