Citroen Türkiye büyüme trendini istikrarla sürdürüyor

Citroen Türkiye, pandeminin gölgesinde oldukça zorlu geçen 2020 yılında satış rekoru kırarak başarılı bir yılı geride bıraktı. Son iki yıldır istikrarlı yükselişini  devam ettiren Citroen, yüzde 61 büyüyen otomotiv pazarında yüzde 128 büyüyerek markalar sıralamasında dört basamak birden yükseldi ve 10. sıraya yerleşti.

Mart 2019 itibariyle Groupe PSA Türkiye çatısı altında yepyeni bir ekiple faaliyete başlayan Citroen Türkiye satışlarını artırmaya devam ediyor. 2020 yılında, 22 bin 254 adedi otomobil, 5 bin 226 adedi hafif ticari olmak üzere toplamda 27 bin 480 adet satış gerçekleştiren Citroen Türkiye, pazar payını yüzde 2,5’ten yüzde 3,6’ya yükseltme başarısını gösterdi. Bu başarılı sonuçlarla birlikte markalar sıralamasında da dört basamaklık bir yükselişle 10. sıraya yerleşen Citroen Türkiye, hızlı yükselişini sürdürüyor.

Citroen Berlingo

Binek ve ticari araç pazarlarına ayrı ayrı bakıldığında ise Citroen Türkiye’nin başarısı yine dikkat çekiyor. Binek otomobil pazarında elde edilen 22 bin 254 adetlik satış ile yüzde 152 büyüme gösteren Citroen Türkiye, pazar payını en çok artıran otomobil markası oldu. Ticari araç pazarında da satışlarını geçen seneye göre yüzde 63 artıran Citroen Türkiye, markalar sıralamasında iki basamak birden yükselerek beşinciliğe yerleşti.

Selen Alkım – Citroen Türkiye Pazarlama Direktörü

Bu zorlu geçen yılda yakalanan başarının temelinde, hızlı değişen pazar dinamiklerine çok çabuk uyum sağlanarak buna paralel uygulanan ticari ve finansal politikalar, müşteri memnuniyetine verilen önem ve COVID19 sebebi ile değişen iş süreçlerine uygun aksiyonların alınması olduğunu belirten Citroen Türkiye Pazarlama Direktörü Selen Alkım, 2021 yılı için yapmış olduğu değerlendirmede; “Geçtiğimiz yıl hepimiz için çok zorlu koşullarda geçti ama yakaladığımız başarı olumsuz koşullar karşısında ne kadar çabuk aksiyon alabildiğimizi gösteriyor. 2021 yılında otomotiv pazarını 700 bin adet olarak öngörüyoruz. Biz Citroen olarak bu pazarda 39 bin 500 adet satış ile yüzde 5.6 pazar payı elde ederek yakaladığımız başarıyı sürdürmeyi hedefliyoruz. Yılın ikinci çeyreğinde gerçekleştireceğimiz Yeni Citroen C4 lansmanı ile birlikte son yıllarda yer almadığımız C-HB segmentinde önemli bir oyuncu olacağız. Yılın üçüncü çeyreğinde de Yeni Citroen C3 Aircross SUV modelimiz yenilenecek ve segmentinde daha iddialı bir konumda olacak. Tüm bu yeni model lansmanlarımız, güçlenen bayi teşkilatımız ve müşteri memnuniyetini odak noktamız olarak belirleyen anlayışımız sayesinde istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edeceğiz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu