Karavan fiyatları bir gecede yüzde 54 ucuzladı

Cumhurbaşkanı'na otomobilde ÖTV'yi 3 kata kadar artırma yetkisi de veren kanun teklifi TBMM'den geçerek yasalaştı. Yeni yasaya göre motorlu karavanlardan alınan ÖTV, %220'den 45'e düştü. Böylece karavanlar %42 ile %54 oranında ucuzlamış oldu.

Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Yeni yasaya göre, Cumhurbaşkanı’na sigaradan alınan asgari maktu vergi ile otomobillerden alınan özel tüketim vergisini artırma yetkisi verildi. Buna göre Cumhurbaşkanı, sigara ve otomobil vergisini 3 kat artırabilecek.

Yasadan önce Cumhurbaşkanının ÖTV’yi bir kat artırma ve tamamen sıfırlama yetkisi vardı. Sıfırlama yetkisi aynen devam ederken artırma yetkisi 3 katına çıkarıldı.

850 bin civarında küçük esnafın gelir vergisi ödemeyeceğini de karara bağlayan yasa, motorlu karavanlardan motor hacmine göre alınan %150 ve %220 oranlarındaki ÖTV’yi %45’e indirdi. Yeni vergi oranlarına göre karavan fiyatları %54 düşecek. karavan dönüşümü, hariç sadece araç bedeli 1 milyon 100 bin lira civarına kadar ulaşan karavanların fiyatı yeni ÖTV oranından sonra 500 bin liraya inecek.

Fenomenlere 640 bin lira sınırı

Yasayla, sosyal medya fenomenleri ile mobil cihaz uygulaması geliştirenlere yönelik de vergi düzenlemesi yapıldı.

Düzenlemeyle, Sosyal medya paylaşım ve içerikleriyle kazanç elde eden kişiler 640 bin liraya kadar olan gelirlerinde yüzde 15 stopaj ödeyecek.

Stopaj kesintileri bankalar tarafından yapılacak, yıllık beyanname verilmesi gerekmeyecek. 640 bin lirayı geçen gelirler ise gelir vergisi kapsamında alınacak.

Yasanın getirdiği diğer yenilikler şöyle:

– Yıllık geçici vergi beyannamesi verme sayısı 4’ten 3’e indirilecek. Gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyanname tarihleri 1 ay öne çekilecek. Elektronik ortamda vergi daireleri kurulacak.

– Konaklama vergisinin yürürlük tarihi 1 Ocak 2023’e ertelenecek.
– ATV ve UTV olarak isimlendirilen dört tekerli arazi araçlarından yüzde 25 oranında ÖTV alınacak.
– Varlık yönetim şirketlerine kuruldukları takvim yılı ve bu yılı izleyen 5 yıl süresince uygulanan damga vergisi, harç ve kaynak kullanımı destekleme fonu istisnası sürekli hale getirilecek.
– Söz konusu şirketlere tanınan banka ve sigorta muameleleri vergisine ilişkin istisna kaldırılacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu