Lüks segment de ÖTV indirimi istiyor

Geçtiğimiz haftalarda motor hacmi 1600 cc ve vergisiz fiyatı 120.000 TL’nin altındaki otomobillere getirilen ÖTV indirimi sektöre hareket kazandırırken, lüks segmentte durağanlık devam ediyor. Türkiye’de lüks segmentte Mercedes ve Fransız DS’i temsil eden Koluman Motorlu Araçlar Ticaret ve Sanayi A.Ş. Otomobil Genel Müdürü Altuğ Erciş, ÖTV indiriminin kapsamının genişletilmesi durumunda kalan 2 ayda 10.000’den daha fazla lüks otomobilin satılabileceğini söyledi.

Matrah baz alınarak getirilen 15 puanlık ÖTV indiriminin kalan 2 ayda sektörü canlandıracağını belirten Erciş “Aynı uygulama Premium segment için de sağlansaydı sektördeki canlanma katlanacaktı. 15 puanlık indirim ile 10.000’i aşan lüks otomobil satışının gerçekleşme ihtimali çok yüksek. Böyle bir durumda devletimizin gelir hanesine 720 milyon-1 milyar TL arasında bir rakam daha eklenmiş olacaktır. Bu oran indirimi olduğunda yatırımlara da devam ederiz” dedi.

ÖTV indiriminin lüks segmenti kapsamaması nedeniyle %70’lik daralmanın yıl sonuna kadar devam edeceğini de sözlerine ekleyen Erciş; “Eğer matrah düzenlemesi ile segmentimizde de oranlar %60’dan %45’e çekilseydi bu daralma %40’lara düşecekti. ÖTV indirimi ithalat oranını da etkilemeyecektir. Çünkü satılacak araçlar stokta mevcut olan otomobiller” şeklinde konuştu.

Yılın ilk 10 ayında bir önceki yıla oranla lüks segment satışlarının gerilediğini belirten Erciş, lüks tüketicisinin 2. ele yönelimi olduğunu kaydetti. Premium segmentin 2. elinde otomobil fiyatların yıl başındaki fiyatlarla aynı seviyede olduğunu da sözlerine ekleyen Koluman Motorlu Araçlar Ticaret ve Sanayi A.Ş. Otomobil Genel Müdürü Altuğ Erciş; “Hatta bir miktar gerileme bile söz konusu. Bu segmentin tüketicisi gerek sıfır gerekse de 2. el otomobil satışlarında sürekli bir beklenti içinde ve alımlarını erteliyorlar. Dövizdeki hareketlilik ve özellikle banka faizlerinin yüksekliğini bu duruma en büyük etken olarak görüyoruz. Lüks segmentte model yenileme süresinin 1 -3 yıl aralığından, 5 yıla kadar çıktı” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu