ŠKODA KAROQ makyajlandı

ŠKODA'nın C-SUV modeli KAROQönemli bir makyaj operasyonundan geçti. Ön cephede farlar ve tampon değişirken, arkada stop tasarımları yenilendi.

ŠKODA KAROQ, başarılı bir makyaj operasyonu geçirdi. Daha rafine bir tasarım dili, sürdürülebilir malzemeler, yeni teknolojiler ve verimli yeni nesil EVO motor seçenekleri kazanan C-SUV model, yeni yüzüyle Haziran ayında Türkiye’de satışa sunulacak

ŠKODA’nın KODIAQ’tan sonra piyasaya sunduğu ikinci SUV modeli KAROQ, bugüne kadar yarım milyondan fazla satıldı. ŠKODA model yelpazesinin temel taşı üç modelden (OCTAVIA, KAMIQ, KAROQ,) biri olan otomobil, şu anda dünya çapında 60 ülkede satışa sunuluyor.

ŠKODA KAROQ, aynı altyapıyı paylaştığı kuzenleri Seat Ateca ve VW Tiguan’ın ardından önemli bir makyaj operasyonu geçirdi.

Daha rafine duygusal tasarım dili

KAROQ, ŠKODA’nın kristal öğeler içeren güncellenmiş duygusal tasarım diliyle karakterize ediliyor. Yeni tasarım detayları arasında daha geniş altıgen ŠKODA ızgarası, yeniden şekillendirilmiş ön ve arka rüzgarlıkların yanı sıra daha ince ve keskin LED farlar ve arkada stop lambalar yer alıyor.

Kristal örgü efektli tasarıma sahip geniş, daha alçak bir hava girişi, sağlam, siyah damarlı bir ön spoyler ve yanlarda L şeklinde hava perdeleri bulunuyor. Havayı ön tamponun yanlarından yönlendirerek hava girdaplarını azaltır ve tekerlek bombelerindeki hava akışını iyileştirir. İlk kez dört tekerlekten çekişli KAROQ modellerinde, otomobilin altındaki sürtünmeyi azaltmak için arka aksı da kaplayan aerodinamik olarak optimize edilmiş yakıt deposu alt tepsileri bulunuyor.

Gündüz farları artık ikiye bölünmüş durumda ve KAROQ ilk kez bir seçenek olarak tam LED Matrix farlarla donatılabiliyor. Kısa huzme ve uzun huzme için her birinde iki LED modülünün üst üste yerleştirildiği tam LED Matrix farlarla donatılabilen yeni KAROQ. özellikle karanlıkta sürüş modunda çarpıcı olan belirgin, dört ışıklı bir küme sağlıyor. Giriş paketi, alt gövdede ayrı bir sis lambası ile birlikte kısa ve uzun huzme için far ünitesinin üst kısmında LED modülleri ile birlikte geliyor.

Tasarımı tamamen değişen arka lambalar daha da net, karakteristik C şeklindeki ışık kümesini oluşturuyor ve ŠKODA’ya özgü kristal yapılar sergiliyor. Tam LED teknolojisiyle gelen stoplar, standart olarak dinamik göstergeler ve animasyonlu karşılama efekti içeriyor.

Aracın aerodinamiği %9’u aşan oranda iyileştirildi, artık 0.30’luk bir sürtünme katsayısına (cd) ve buna bağlı olarak daha düşük karbon emisyon değerine sahip. Bu değerler, ek parçalı yeni alaşım jantlar, daha uzun bir arka spoyler, arka camdaki yan kanatçıklar ve gövde altı parçalarla sağlanıyor. Artan son teknolojik destek ve güvenlik sistemleri yelpazesi, daha da yüksek seviyelerde aktif ve pasif güvenlik sağlıyor.

Genişletilmiş, gövde rengindeki arka spoyler, aracın yandan bakıldığında daha uzun görünmesini sağlıyor. Bagaj eşiğinin altından itibaren başlayan siyah renkli tampon ve difüzör ise aracın arka görünümünü kuvvetlendiriyor.

Yeni metalik renk seçenekleri Phoenix Orange ve Graphite Grey

ŠKODA, KAROQ için toplam dokuz renk sunuyor. Bunlardan Metalik Phoenix Turuncu ve Grafit Gri boya kaplamaları seride ilk kez sunuluyor. Ayrıca, önceden de yer alan Metalik Brilliant Silver, Velvet Red, sedefli Ay Beyazı, Petrol Mavisi ve sedefli Black Magic boyanın yanı sıra standart Energy Blue ve Meteor Grey renkleri tercih edilebiliyor.

Geri dönüşümlü malzemelerden yapılmış yeni iç dekor ve koltuk kılıfları

KAROQ iç tasarımda, sürdürülebilir malzemelerden yapılan yeni dekoratif kaplama ve döşeme seçenekleri de barındırıyor. Örneğin, Eco paketinde koltuk kılıfları kısmen geri dönüştürülmüş PET şişelerden yapılmış. Konforu artırmak için isteğe bağlı ekstralar arasında, artık on renkten birinde arka kapı kaplamasını da aydınlatan gelişmiş LED ortam aydınlatması ve hafıza işlevine sahip elektrikli ön koltuklar yer alıyor. KAROQ, ilk kez SportLine özel paketine de sahip oldu.

Opsiyonel üç bölgeli Climatronic daha fazla konfor sunarken, gösterge paneli ve kapılardaki yeni dekoratif kaplamanın yanı sıra LED ambiyans aydınlatması için ek renkler daha fazla görsel vurgu oluşturuyor.

Ayrıca KAROQ, Octavia’da da yer alan iki kollu yeni direksiyon simidine de sahip oldu.

Beş verimli EVO motor seçeneği

Güncellenmiş ŠKODA KAROQ, Volkswagen Grubu’nun en yeni EVO neslinden beş verimli motorla satışa çıkıyor. İki dizel ve üç benzinli motor, 110 PS (81 kW) ile 190 PS (140 kW) arasında değişen güç çıkışları sunuyor. 190 PS (140 kW) üreten 2.0 TSI, KAROQ SportLine’a özel olarak alınabiliyor ve standart olarak dört tekerlekten çekiş ile birlikte geliyor. 150 PS (110 kW) güç sağlayan 2.0 TDI’da ise 4×4 seçeneği isteğe bağlı tercih edilebiliyor.

KAROQ giriş seviyesinde altı vitesli manuel şanzıman ile birleştirilmiş üç silindirli 1.0 TSI motor yer alıyor. 110 PS (81 kW) güç çıkışıyla bu en yeni nesil EVO motor, 350 bar’a kadar enjeksiyon basıncı oluşturuyor.

150 PS (110 kW) güce sahip dört silindirli 1.5 TSI benzinli motor ise motora binen yük düşük olduğunda iki silindiri otomatik olarak kapatarak yakıt tüketimini azaltan Aktif Silindir Teknolojisine (ACT) sahip.

Standart olarak 2.0 TSI ve dört tekerlekten çekişli KAROQ SportLine
190 PS (140 kW) sağlayan en güçlü motor. Sadece KAROQ SportLine ile sunulan bu motor, gücünü standart olarak yedi vitesli bir DSG aracılığıyla dört tekerleğe aktarıyor. Dört tekerlekten çekiş sistemi, öncekinden yaklaşık 0,8 kg daha hafif ve daha verimli olan altıncı nesil elektronik kontrollü çok plakalı debriyajdan yararlanıyor. Entegre bir kontrol ünitesi, sistemin daha hızlı tepki vermesini, gerektiğinde dört tekerlekten çekişi saniyenin kesirleri içinde devre dışı bırakmasını ve yeniden devreye sokmasını sağlıyor.

ŠKODA KAROQ SportLine

Çift dozlamalı ekonomik dizel motorlar

İki EVO dizelinin her biri iki litre hacme sahip. Daha güçlü varyant 150 PS (110 kW) güç üretiyor. Her iki ünite de standart olarak altı ileri manuel şanzımanla geliyor.

Yedi vitesli bir DSG ise isteğe bağlı sunuluyor. DSG seçeneğinde 110 kW’lık motor gücü dört tekerlekten çekiş yoluyla yola iletiliyor. EA288 EVO motorları, nitrojen oksit emisyonlarını azaltmak için ikiz dozlama teknolojisine sahip bir SCR sistemi barındırıyor. Burada AdBlue, birbiri ardına düzenlenmiş iki seçici katalitik indirgeme konvertörüne enjekte ediliyor. Dönüştürücülerden biri egzoz gazı arıtma modülünde motora daha yakın bir yerde bulunurken ikincisi şasi zemininde motordan daha uzağa yerleştirilmiş.

Yenilenen KAROQ, Haziran ayından itibaren Türkiye’de satılmaya başlanacak. Türkiye’ye muhtemelen 2.0 TSI ve dizel seçeneği gelmeyecek.

Foto Galeri👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu