Toyota Türkiye’den 7 milyar dolar yatırım. İşte yeni C-HR!

Toyota, Sakarya fabrikasında üreteceği yeni hibrit (HEV), şarj edilebilir hibrit (PHEV) ve batarya üretimi için planladığı 7 milyar TL'lik yatırımı devreye aldı. Türkiye'de üretilecek ikinci nesil C-HR modelinin patent alınan tasarımı da belli oldu.

Toyota Otomotiv Sanayi, 7 milyar TL’lik yatırım ile Sakarya’daki fabrikasında hibrit (HEV), şarj edilebilir hibrit (PHEV) otomobil ve batarya üretecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, Toyota Otomotiv Sanayi’nin yatırım tutarı 6 milyar 952 milyon TL. Söz konusu yatırım ile 57 kişilik yeni personelin istihdam edileceği fabrikada, yılda 162 bin adet hibrit ve şarj edilebilir hibrit otomobil ile 44 bin adet batarya üretimi gerçekleşecek. Fabrikanın hali hazırda yıllık 280 bin adetlik üretim kapasitesi bulunuyor.

Resmi Gazate’de yayınlanan bilgilere göre, proje bazlı devlet desteği kapsamında, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi ve vergi indirimi gibi teşvikler verilecek.

Toyota’nın 7 Temmuz’da başlayan yeni yatırımı toplam 4 yıl sürecek. Bu yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ek süre verebilecek.

Sakarya’da 3 milyondan fazla araç üretti

1994’ten bu yana yerli üretim yapan Toyota Otomotiv Sanayi, 2021 yılında 3 milyonuncu aracını banttan indirdi.

Toyota Sakarya fabrikasında Türkiye’de üretilen ilk hibrit ve ilk SUV model olan C-HR modelini 2016 yılında bantlardan indirmeye başlamıştı.

Bu tarihten 3 yıl sonra Corolla modelinin yeni neslini üretmeye başlayan fabrika, C-HR ile birlikte Corolla sedanın hem benzinli hem de hibrit versiyonlarını üretmeye devam ediyor. Sakarya Arifiye’de bulunan üretim tesisindeki üretimin yüzde 90’ı dünyanın 150’yi aşkın ülkesine ihraç ediliyor.

Toplamda 2,.15 milyar euroluk bir yatırıma sahip olan Toyota Türkiye, 5 binin üzerinde kişiyi istihdam ediyor. Toyota Türkiye hisselerinin yüzde 90’ı Toyota Motor Europe NV/SA (TME) şirketine, yüzde 10’u ise Mitsui & Co., Ltd. şirketine ait.

Yeni nesil C-HR’den ilk görüntüler!

Toyota, bZ serisi ile tam elektrikli otomobillere geçişini sürdürürken benzinli ve hibrit motora sahip crossover modeli C-HR’den de vazgeçmiyor. Avrupa’da geliştirilen ve Türkiye’de üretilen C-HR, tüm dünyanın tanıdığı popüler bir model oldu. Toyota’nın 2030’a kadar yılda 3,5 milyon küresel elektrikli araç satışını hedeflemesine rağmen, C-HR’ye ilgi halen yüksek.

Foto Galeri👇

Toyota, Türkiye’de üretmeye devam edeceği C-HR için dünyanın çeşitli ülkelerinde patent almaya devam ediyor. Londra merkezli yayın kuruluşu Auto Express, Avustralya’dan sızan patent görüntülerine dayanarak yeni nesil Toyota C-HR’yi renklendirdi.

Çift renkli ve oldukça keskin hatlara sahip modelin bZ serisini andırdığı gözlerden kaçmıyor. Sütunları minik şehir crossover’i Aygo X stilini takip eden aracın ön kısmı, 2021’in sonunda Toyota’nın EV vitrininde ortaya çıkan konseptlerin çoğundan ipuçları alırken, dramatik tavan profili de mevcut C-HR’nin profiline benziyor.

Japon üretici, Corolla Cross ve RAV4’ü daha geleneksel bir SUV olarak piyasaya sürerken C-HR’nin sportif bir crossover olarak kalmasında ısrar ediyor. Dingil mesafesi mevcut modele göre biraz daha kısa görünüyor, bu yüzden Toyota yeni C-HR’yi Yaris Cross’un coupé kardeşi, Volkswagen Taigo gibi modellerin de rakibi olarak düşünüyor olabilir.

Geçen yılın sonlarında Toyota kaynakları, TNGA mimarisinin içten yanmalı motorlu (ICE) ve tam elektrikli modellerin altyapısından bir karışım elde ederek E3 adlı yeni bir platform inşa edeceğini açıklamıştı. C-HR, Toyota’ya hibrit, plug-in hibrit ve saf elektrikli versiyonlarını sunma esnekliği vermek ve aynı zamanda onları aynı platform üzerinde inşa etmek için tasarlanan yeni altyapının ilk modeli olacak gibi görünüyor.

Patent başvurusu için hazırlanan son tasarım.

C-HR Mk2, mevcut TNGA platformuna sadık kalsa bile, mühendisler donanım ve yazılım teknolojilerini en son seviyeye getirdiğinden, içten yanmalı motor güç aktarma organlarında büyük revizyonlar olacağı kesin.

Mevcut C-HR, Japon pazar modellerinde ve yakın zamanda güncellenen Corolla’da yerini alan Toyota’nın hibrit güç aktarma organlarının dördüncü neslini kullanıyor. Ancak, ilkbaharda yeni bir Prius ile piyasaya sürülecek olan  bu son hibrit sisteminin evrimi, C-HR için de kullanılacaktır. Bu, Toyota’nın tamamen eko-odaklı hibrit geliştirmeleri, C-HR’nin karmaşık çevrimini daha doğal hissettirmeye ve özellikle şehir içi kullanımlarda saf elektrikle gidilen menzili artırmaya yönelik çalışmaları beraberinde getirecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu