Ford mühendislerinden ihbar gibi itiraf: PowerShift sorunlu olduğu bile bile üretilmeye devam ediyor

Yedisi halen çalışmakta olan onlarca mühendisten PowerShift şanzımanlarla ilgili ihbar gibi itiraf geldi: "Sorunlu olduğunu tüm çalışanlar biliyor, uyarılarımıza rağmen, bile bile üretime devam ediliyor."

Amerikan otomotiv devi Ford’un başı dertte. Ford Motor Company çalışanları, şirketin bile bile sorunlu şanzıman ürettiğini, çalışanlar olarak yönetimi bu konuda uyarmak istediklerini, ancak dikkate almak yerine çalışanların isyancılıkla suçlandığını iddia ediyorlar.

Önceki nesil Focus ve Fiesta’da gelen çok sayıdaki şikayete rağmen Ford’un şikayetleri önemsemediğini ve sorunu bile bile yeni nesil Fiesta’da kullanmaya devam ettiğini belirten, yedisi halen Ford’da çalışmaya devam eden mühendisler, PowerShift şanzımanlardaki üretim hatasını hem yönetimin hem de tüm çalışanların bildiğini söylüyor.

Detroit Free Press haber sitesine konuşan çalışanlar, Ford Motor Co. bünyesindeki mühendislik, ürün geliştirme, araştırma, tasarım veya üretim bölümünde çalışanlar için PowerShift sorununun bir sır olmadığını, fakat uyarılarının dikkate alınmadığı gibi kendilerinin de isyancı olarak damgalandığını iddia ediyorlar.

“Ellerim kirli. Kendimi korkunç hissediyorum.” diyen Focus ve Fiesta modellerinin geliştirilmesinde görev alan bir Mühendis, “Söz istediğimizde, ‘muhalefet yapma’ diye uyarıldık. Suçlamalara maruz kaldık. İsyancılıkla suçlandık, bu yüzden başımızı öne eğerek çalışıyoruz. İyi insanlar sorunu çözmek için gayret gösterdi ama fizik yasalarına karşı koyamazsınız. Bu bir mekanik felaket” dedi.

Ford, PowerShift çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzımanı 2011 model Fiesta ve ardından 2012 model Focus ile tanıttı. Üretimi ve montajı ucuz olan bu şanzımanlar Ford’un üretim maliyetini düşürdü. Ancak diğer çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzımanlar gibi PowerShift de bir çok sorunu beraberinde getirdi. Çok sayıda şikayet almasına rağmen Ford, 2018’de piyasaya sunduğu yedinci nesil (Mark VII) Fiesta’da kullanmaya devam etti.

Ford Amerika başkanı Mark Fields, olimpiyat kayakçısı Johnny Moseley ile Focus beraberinde poz verirken. Ford Focus Kasım 2010’da LA Auto Show’da ilk kez sahneye çıkmıştı. (Fotoğraf: AP)

Çalışanlardan biri, PowerShift konusunda binlerce şikayet geldiğini fakat anlamadıkları bir şekilde pek çok müşterinin bu konuda tepkisiz kaldığını söyledi.

Daha az sorunlu ıslak kavrama varken ısrarla kuru kavramanın kullanıldığını ifade eden bir mühendis, bu şanzımanlarda tutarsız bir sürtünme katsayısı oluşturduğunu ve sorunların bundan kaynaklandığını belirtti. Sorunun çözümü pahalı olduğu için Ford’un onarımdan kaçındığını iddia eden mühendis, “Ford bu projeye ciddi para harcadı, sorunlar başgösterdiğinde geri dönmek aşırı pahalıya mal olacaktı, o yüzden tüm uyarılarımıza rağmen devam edildi” dedi.

Başından beri sorun biliniyordu diyen mühendisler, “En başından bu itirafı dile getiremedik, çünkü o dönem GM ve Chrysler’i iflasa sürükleyen ekonomik kriz vardı ve biz işimizi kaybetmekten korktuk” diyorlar.

2 milyon Focus ve Fiesta otomobilinde kullanılan DPS6 çift kavramalı “PowerShift” şanzıman ile ilgili olarak sadece ABD’de yaklaşık 13 bin bireysel dava bulunuyor. Mayıs ayında Ford, 2012-2016 Focus ve 2011-2016 Fiesta model araç sahiplerine 35 milyon dolarlık bir anlaşma teklif etti, fakat avukatlar bu miktarın Ford için çok düşük bir maliyet olduğunu ve teklifin gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu