TEST: BMW’nin elektrikli mobilitedeki amiral gemisi iX

Tamamen yüksek teknoloji sunan ve premium kelimesini gerçek anlamıyla hissettiren test konuğumuz BMW iX, 240 kW (326 hp) güç üreten motoruyla 425 km'ye kadar menzil imkanı sunuyor.

E segmenti üyesi test konuğumuz iX40, yüksek teknolojisi, konforu ve kalitesiyle elektrikli BMW ailesinin zirvesini temsil ediyor. Tamamen elektrikli olan iX40 modelini aslında X5’in yerine konumlandırabiliriz. BMW’nin yeni böbrek tasarımlarından kendimce çok da hoşnut olmasam da iX gibi bir SUV araçta çok göze batmıyor diyebilirim.

Yüksek iç mekan kalitesi, sürüş keyfi, teknolojisi ve elektrikli olmasının sağladığı büyük avantajla sessiz, huzurlu bir sürüş sunan iX40, sürüş anında kullanıcısına büyük bir heyecan katıyor. Premium markalarda belli olan bir taraf vardır, örneğin Audi veya bir Mercedes otomobil kullanıcısına BMW modelleri pek cazip gelmez. Fakat BMW iX40, göz alıcı, sportif ama bir o kadar da saf bir tasarım sunmasıyla birçok taraflı otomobil kullanıcısının ön yargılarını kırmayı başarıyor. Sadece tasarım değil, sunduğu özelliklerle de bunu tamamlıyor.

Üzerindeki 22 inç jantlara rağmen sürüş konforundan ödün vermeyen iX40, yarı otonom teknolojisiyle sürücüsüne kolaylık da sağlıyor. Elektrikli otomobillere hepimiz çevreci diyor ve destekliyoruz. Elektrikli olması dışında geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmesi, test konuğumuz olan iX40’ın daha özel ve çevreci olmasını sağlıyor. Yazımın en başından beri yüksek kaliteden bahsediyorum. Peki, neden bu kadar çok bahsediyorum? Hemen, meraklandırmadan açıklayayım.

Son teknoloji ile birleşen doğal ve geri dönüştürülmüş malzemelerin yaygın kullanımı, iX’in her alanında görülebiliyor. Koltuklar ve gösterge paneli için kullanılan derinin yüzeyi doğal bir zeytin yaprağı özü ile işlenirken, bu sayede çevreye zararlı üretim kalıntıları önlenmiş oluyor. Üstelik kokpitte zeytin yaprağı figürünün yer alması da beğendiğim detaylardan. Aynı zamanda bu özellik deriye yüksek kaliteli ancak doğal bir görünüm de kazandırıyor. Hammadde ve üretim yöntemlerini seçerken uygulanan sürdürülebilirlik odaklı yaklaşıma uygun olarak BMW iX’in FSC sertifikalı ahşap ve kapı panellerinde, koltuklarında, orta konsol ve zemin panellerinin yüzeylerinde yüksek oranda geri dönüştürülmüş plastik kullanılıyor. BMW iX’in paspasları da plastik şişelerin geri dönüştürülmesiyle elde edilen malzemeyle üretiliyor.

Altıgen şekilli direksiyona sahip test konuğumuz iX’de, 12.3 ve 14.9 inçlik kombine edilmiş kavisli dijital ekran yer alıyor. Kavisli entegre ekranlar, sürüşteyken daha kolay bakmamızı ve erişebilmemizi sağlıyor. Standart olarak sunulan BMW Live Cockpit Professional, Akıllı Telefon Arayüzü, Sky Lounge Panorama Cam Tavan, BMW Laserlight, Kablosuz Şarj, Konfor Erişim Sistemi, 4-Bölgeli Otomatik Klima yanında Sürüş Asistanı Professional ve Park Asistanı Plus gibi gelişmiş donanım içeriğiyle iX çok zengin.

BMW iX, Türkiye’de First Edition Essence ve First Edition Sport olmak üzere iki ayrı donanım paketleriyle satışa sunuluyor. Test konuğumuz olan iX40, First Edition Essence donanım paketine sahip. Çift elektrik motoruna sahip test konuğumuz, 240 kW (326 hp) güç ve 630 Nm tork üretiyor.

Gelelim sonuca, heyecanla hep artı yönlerini anlattın, hiç mi eksi yönleri yok diyebilirsiniz. Haklısınız da tabi. Birçok artı yönlerinin yanında eksi olan yönleri de var. Örneğin, multimedya ekranın çok dolu ve bir o kadar karmaşık olması sürüş sırasında kullanımı biraz zorluyor. Bunun yanı sıra vakumlu kapılar kapanırken gecikiyor, bunun en büyük sorunu ise çerçevesiz kapılar olduğu için vakum camlarla eş zamanlı olarak çalışıyor.

İki farklı donanım paketi sunan iX’in başlangıç fiyatı; 3.298.900 TL. Test konuğumuz olan First Edition Essence donanım paketine sahip aracın fiyatı ise 3.322.000 TL.

FOTO GALERİ 👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu